Algatus “Päästame Tartu Keskpargi!” sai alguse 12. märtsil 2021 informaatikaõppejõud Anna Aljanaki koostatud petitsioonist, mis nõudis Tartu linna Keskpargi maharaiumise peatamist.

Petitsiooni ümber koondus kohe hulk toetajaid ning loodi Facebooki kinnine grupp, millega liitus üle 100 liikme, nende seas arhitekte ja projekteerijaid, looduskaitsjaid ja maastikuarhitekte, eri valdkondade õppejõude, üliõpilasi ja lihtsalt aktiivseid linnaelanikke. Nüüdseks oleme kolinud oma arutelud ja tegevused avalikku gruppi “Päästame Tartu keskpargi!”, millega kutsume kõiki huvilisi liituma!

Mittetulundusühingu asutamine

Tegutsesime kuni Tartu linna üldplaneeringu kehtestamiseni 7. oktoobril 2021 seltsinguna, korraldades pargikaitsjate omavahelist suhtlust, arutelusid, pikette, meeleavaldusi ja esitades ettepanekuid üldplaneerigusse, kuid üldplaneeringu vaidlustamiseks Tartu halduskohtus formeerisime seltsingu mittetulundusühinguks. Päästame Tartu Keskpargi asutamiskoosolek toimus 16. novembril 2021, selle raames kinnitati ühingu põhikiri, ühing registeeriti kohturegistris 18. novembril.

Ühingu asutamisega läksid setsingu kanalid nagu see veebileht siin, aga ka sotsiaalmeedia kanalid jmt üle MTÜ Päästame Tartu Keskpargi käsutusse. Ühing võtab põhikirjalisteks tegevusteks vastu annetusi pangakontole EE547700771007068552 ja meie isikuandmete töötlemise põhimõtted leiab siit. Ühingu juhatuse liikmed on Anna Aljanaki ja Janek Maat, juhatuse e-posti aadress on keskpark@infoaed.ee.

Algatuse taustast

Sarnane petitsioon Kesklinna parkide hoonestamise vastu koostati ka 2015. aastal. See sai küll 2716 allkirja ja petitsioon anti linnale üle Kesklinna üldplaneeringu avaliku arutelu protsessis, kuid sotsiaaldemokraatide, keskerakonna ja reformierakonna linnavalitsus ignoreeris neid ja ülejäänud linnaelanike eraldiseisvalt esitatud ettepanekuid, milles nõuti Kesklinna parkide säilitamist.

Kesklinna üldplaneering kehtestati vastuseisust hoolimata 10. juunil 2016. Hiljem kanti kesklinna üldplaneering sisuliste muudatusteta üle linna üldplaneeringusse ning kultuurikeskuse ehitamine Keskpargi arvelt sai reformierakonna peamiseks valimislubaduseks 2017. aasta KOV valimistel.

Protest parki ehitamise pärast hakkas taas koguma hoogu 2020. aasta sügisel, mil linn teatas, et kavatseb taotleda kultuurikeskuse ehitamiseks raha riiklikult tähtsa kultuuriobjektina ning Kaubamaja kõrvale Keskparki veel ühe sama suure hoone ehitamine võib tõepoolest teoks saada.